Co to znamená funkční materiál?Na čem spočívá princip funkčnosti?
Aby se tělo ochladilo, tak se od přírody potí - tím se dostane voda na povrch těla a začne se odpařovat. Z fyziky a chemie víme, že voda, když se odpařuje, tak vzniká chlad a tím se naše tělo začne ochlazovat. Mylná je tedy představa, že abychom se zchladili, tak na sobě musíme mít něco savého. Tím naopak odsajeme vlhkost a tělo se začne více zahřívat - začne se tedy i více potit čímž musí vynaložit více energie a spotřebuje více vody. Tělo se dehydruje a navíc má na sobě další problém - mokré tričko brání odchodu par, které vznikají při ochlazování těla a dochází k zadržování tepla a vlhka. A přesně na takových místech, kde nemůže pokožka dýchat, a nejvíce právě tam, kde dochází ku tření, přichází to, co nechceme - opruzeniny - svědění - pálení a zrudnutí pokožky - v extrémních podmínkách končíte. A to nechcete - musíte přežít, mít energii, volnost pohybu a sucho. A pokud do toho přidáte prudkou změnu teploty - tedy zastavení pohybu a máte na sobě propocené triko, trenky nebo kalhoty, tak asi každý chápe, že pokud se nepřevlékne, nebo nezačne ihned pohybovat, tak má zaděláno na problém.
triko_zetřičtvrtě
O které materiály se jedná?
Funkční materiály můžeme rozdělit mezi umělé a přírodní.
Umělá vlákna jsou většinou z polyesteru nebo polypropylenu. Pokud jsou tato vlákna dutá, tak slouží jako izolace a prádlo pak zadržuje teplo a používá se v chladných podmínkách.
V naší nabídce máme pro letní použití tričko Guardian Angel, které je vyrobeno z polyesterového hedvábí tzv. PESh - velmi jemné, lehké a příjemné tričko.
Za přírodní materiály považujeme například peří anebo ovčí vlnu. V naší nabídce najdete především merino z velmi jedné vlny - superfine, kterou deklarujeme jako 15–18.5 µm - tedy mikrometrů. Tato vlna patří k nejlepšímu, která se používá pro outdoor a extrémní přežití. Lepší už je jen ultra fine, které se na světě vytěží jen několik balíků ročně a je tedy velmi drahá. Její jemnost se dá srovnat s hedvábím a kašmírem a pro outdoorové účely se příliš nehodí.

video s tričkem Guardian AngelMichal Cigánek

 

Proč dát sbohem obyčejným tričkům?

 


Guardian Angel - pánský


Nezávislá recenze na Guardian Angel