Hrad Kost - ukrytá perla Českého Ráje

 

Hrad se nalézá skrytý v údolí a nad okolní pískovcové skály a kopce vykukuje pouze hradní věž. Pevnost se tak polohou připojuje k méně početné skupině českých hradů, které nestojí na kopci, a není ho tedy možné pozorovat z dálky. Jeho stavitelé promysleli obranu místa v mnoha ohledech. Klíčové je rozestavění věží a využití vody z blízkých rybníků. Hrad samotný postavili na menší skále v místě, kde se spojuje několik roklin, které samy o sobě stojí za prozkoumání. Skalní útvary, převisy, jeskyně, ale i lesy a rybníky patří k chloubě místního kraje.


Pokud si chcete hrad prohlédnout z dálky, tak můžete zaparkovat nad hradem a přistupovat k němu od zvoničky. Mnozí však raději využijí pohodlných parkovišť v podhradí (cena 60kč za den). Lístky ke vstupu do hradu jsou k mání ve dvoře pod hradem, v kanceláři nalevo od hráze Bílého rybníka za pivovarem. Tedy dál za sochou sv. Jana Nepomuckého. Pokud jste zaparkovali pod Černým rybníkem, tak projděte branou, která je kousek od sloupu se sv. Václavem.

Prohlídky jsou zde možné pouze s průvodcem, a je proto potřeba se podívat na oficiální stránky hradu a vaši výpravu dobře načasovat, nebo se domluvit se správnou hradu na individuální prohlídce. Interiér je velmi zachovalý a srovnatelný s leckterými zámky a za svoji sbírku zbraní se nemusí stydět ani před zámkem Žleby. I přes důkladné plánování mějte náhradní plán, protože zájem o hrad každým rokem roste a nemuseli byste se na prohlídku dostat, nebo budete muset využít až nějakou následující. Čekání si však můžete zkrátit vycházkou do okolních roklí a navštívit třeba Skalní byt Barušky či si prohlédnout bývalý panský dvůr Zájezd. Co byste však neměli minout, jsou Roubený a Panský mlýn, které stojí pod hlavní věží.

Ubytování: Nabízí Hotel Podkost, ale i Vila Bobes.

Doprava: Přímo k hradu jezdí autobusy z Liberce, Jičína, Sobotky a Mnichova Hradiště.

Stravování: Výběr o opravdu bohatý. V podhradí je několik restaurací, hotel, bufet či pivovar.


Michal Cigánek

Ponožky Sandstorm Trek