Doporučená výbava na tracky část 2.

Pokračování článku Doporučená výbava na tracky část 1.


Článek jsem napsal v roce 2013 a stal se součástí knihy: Nový Zéland - Práce, cestování, tramping, kde ho naleznete celý. Je psaný pro cestování po Novém Zélandu, což je i z textu patrné. Mě však občas slouží, k jakémukoliv trampu po Evropě, abych se ujistil, že mám zabaleno vše, co potřebuji.

Ponožka je věc, kterou můžete vše zabít, a to nejen ve chvíli, když si sundáte boty, proto vybírejte dobře. Na krátké letní výlety vám bude stačit bavlněná froté ponožka, ale já bych vám stejně doporučil tenkou merino vlnu. Pokud myslíte na různé jiné a reklama vás láká na stříbro a jiné materiály, tak na to raději zapomeňte a myslete na merino. V zimě, v létě, merino. Vlna dýchá a hřeje, i když se vám noha zapotí. Na vlněné ponožky nenechám dopustit.

Froté ponožka Waterwalk z merino vlny - nesmeká se a má zpevněný celý spodek až nahoru ke speciálnímu lemu

Froté ponožka Waterwalk z merino vlny - nesmeká se a má zpevněný celý spodek až nahoru ke speciálnímu lemu

Náhradní boty nejsou potřeba, ale když dorazíte do nějaké horské chaty, tak přezůvky oceníte. Zvláště po dlouhé chůzi, nebo když máte nohu promrzlou. Rukavice nejsou součástí výbavy jen v zimě, kdy byste měli mít už nějaké pořádné nepromokavé, ale do vysokých hor se leckdy hodí i v létě. To však stačí jen obyčejné vlněné, tenké nebo nějaké umělé rychleschnoucí.

Batoh mějte dostatečně veliký, aby se vám do něj vše vešlo, a počítejte i s prostorem pro potraviny, popřípadě pro vodu, kterou je dnes v módě nosit v batohu a hadičkou se napájet, kdykoliv máte žízeň. To je velice praktické, zejména když batoh nemůžete sundat. Pokud máte tu možnost si vybrat batoh s pláštěnkou, tak mu dejte přednost. Avšak pláštěnka na batoh se dá dokoupit zvlášť. Největší předností vašeho batohu by měla být pohodlnost a soulad se zády. V dobrém obchodě s outdoorovou výbavou a při poradě s prodavačem nemůžete šlápnout vedle. Čemu však věnujte pozornost, je nastavení batohu. Nad tím bych se nepozastavoval a bral to jako samozřejmost, ale nedávno jsem pochopil, že jsou lidé, kteří jsou z nastavení batohu  naprosto bezradní. Proto alespoň pár slov. Popruhy jsou na batohu proto, abyste si je utáhly a batoh na vás pevně držel. Všeho moc však taky škodí a určitě by vás popruhy neměly škrtit a bránit vám v dýchání. Batoh si upravujte po jeho naplnění a nasazení. Zkrátka zapomeňte na to, jak jste nosili školní brašnu jako frajeři, a popruhy si pěkně přitáhněte. Kostra batohu by měla ladit s vaší páteří. Neopomíjejte i vyvážení batohu, protože jeho těžiště by opravdu nemělo být nahoře. Nejtěžší věci situujte doprostřed nebo dolů. Nakonec, co by ještě batoh měl mít? Já například upřednostňuji, aby měl batoh kapsu, do které se dá zvenčí upevnit 1,5 litrová láhev a lze na něj vhodně připnout karimatku.

IMG_2739

Arthur Range Kahurangi NP - Nový Zéland

 K noži není asi co dodat. Snad jen to, že jeho důležitost se někdy podceňuje, a to zejména proto, že se stal naprostou samozřejmostí. Někdo nosí nože dva. Velký na krájení masa a přípravu ohně. A někdo si vystačí jen s kapesním. Nůž však neslouží jen pro otvírání konzerv, přípravu jídla nebo uříznutí kusu náplasti. Nůž vám může posloužit k obraně, k výrobě schodů při chůzi přes ledovou plochu, se kterou jste nepočítali, nebo pomoci při klestění cesty v místě, kde byste jinak nikdy neprošli.

Spací pytel vybírám podle jeho velikosti a výhřevnosti. Zatím mi vždy stačil třísezónní, ale přemýšlím pomalu o zimním.

Ve stanech se v poslední době moc neorientuji, protože spím v bivakovacím vaku. Jeho výhodou je skladnost a nízká hmotnost, avšak pro dva lidi je nevhodný a zde už se určitě vyplatí nosit stan. Jako podložku na spaní doporučuji klasickou karimatku. Alumatka není vhodná a samonafukovací se mi neosvědčila. Nemusím vysvětlovat, že když se potřebujete vyspat, tak je důležité, abyste měli teplo zespodu, a vyfouknutá karimatka moc nehřeje.

panorama aspirin

Panorama z Cascade Saddle Track na Mt. Aspiring, Mt. Avalanche a Rob Roy Pk.

 Věci na vaření: Podívejte se po nějakých v obchodech k tomu určených, ale pokud máte doma starý dobrý hliníkový ešus, věřte, že vám bude stačit (já už nosím i malou pánvičku, ale pssst). Jako příbor stačí lžíce, taková, abyste s ní byli schopni i míchat.   Vařič: nedám dopustit na český VAR. Viděl jsem spoustu dobrých vařičů různých trampů, ale žádný neměl tak dobře vymyšlené závětří, které jde navíc snadno přibalit ke klasickému ešusu. Láhev na plyn snad jde dnes sehnat už v každé zemi. Nezapomeňte na zapalovač nebo sirky (jako já). Se sirkami se vám budou lépe zapalovat případná kamna v chatě. Různé podpalovače také nejsou k zahození, zejména jste-li v ohrožení života a potřebujete rychle rozdělat oheň. Někdy stačí i svíčka.

 Ve vaší hygieně by neměl kromě kartáčku, pasty a něčeho na mytí chybět i odpuzovač hmyzu. Myslete na to, že si vše nesete na zádech, a proto není potřeba brát s sebou šampón, kondicionér a celý toaletní stolek, o šminkách nemluvě. Snad jen ručník. Mezi další věci bych zahrnul vhodnou lékárničku, hlavně s náplastmi, sterilními obvazy, škrtidlem, léky na bolest a zažívací potíže, alergie, dezinfekce (raději se s někým poraďte). Dále baterku a náhradní baterie, foťák, mapy a kompas, toaleťák, knihu, tašku na odpadky, kapesníky, láhev na vodu a další věci jako hole, mačky, cepíny, sekyru, deník, propisky, šití, píšťalku, doklady, peníze…

ponozky_bavlnaFroté bavlněná ponožka Sandstorm Trek - zpevněný spodek a pružný lem  - neklouže

Michal Cigánek
zdroj: https://www.sheephappens.cz/publikace/novy-zeland-prace--cestovani--tramping/