Pro nemoc zavřeno - funkce "doprava" byla pozastavena.

Ruční rozdělání ohně bez sirek

 

Ruční metoda vrtáním bez luku - jen s úchytem na prsty.

 

Co je potřeba:
Vrták: zhotovit dobrý vrták lze ze suché divizny (list lze použít jako troud).

Provázek: lněný nebo konopný na zhotovení úchytu pro prsty a na troud.

Dřevo na desku: olše, lípa, bříza, na vrtání – jako podložka lez použít cokoliv.

Nástroje: nůž nejlépe s pilkou, sekera (není potřeba)

 

Zhotovení vrtáku: spodek je rovný. Stěny by měly být hladké, aby dřevo dobře sedělo v důlku a také, abyste si tolik nedřely dlaně při práci. Na konec připevněte provázek s oky, abyste do nich provlékly palce. Tato oka slouží k tomu, aby nám ruce nesklouzávaly dolu k desce. Do důlku je totiž potřeba trochu tlačit, a jelikož nemáme luk s provázkem a tedy volnou druhou ruku, která by mohla na vrták tlačit, tak nám bez ok budou ruce sjíždět dolů. Díky navlečenému provázku na prsty tomuto klouzání zamezíme. Délku provázku si musíte zvolit tak, abyste mohli využívat, celé prsty i dlaně. Pokud bude totiž provázek krátký, tak se vám sníží rozpětí od konce prstů po dlaň. Dlouhý provázek se vám pak bude zamotávat, takže zjistíte, že s touto metodou vlastně ztrácíte celý potenciál vašich rukou.

 

Troud: Velmi suchý materiál od kterého chytne žhavé v plamen. Já použil roztrhaný provázek smíchaný s diviznou. Jako troud však může posloužit tráva, mech, březová kůra, chmýří, choroš a další.


Zhotovení důlku: dřevo pro vrtání nemusí být vždy prkno. Já použil desku rozštípnutím špalku, ale můžete použít i opracovaný klacek. Záleží i na místě, kde důlek bude. Pokud bude v blízkosti suku a špatně stavěných letokruhů, tak můžou nastat problémy. Ze strany do desky vyřežte pilkou zářez. Jej pak rozšiřte do tvaru písmene V, aby nám žhavé padalo na podložku. Následovně vytvořte na konci zářezu nožem důlek. Stačí jen malý, aby v něm držel klacek. Zbytek důlku už vypracujete třením

 

Postup rozdělávání

            -vrtání: desku umístíme na podložku, na kterou nám bude padat žhavý prach, proto by měla (musí) být suchá. Do důlčíku, který má zatím jen malý důlek, umístíme vrták a třením vyvrtáme větší díru. V momentě, kde bude vyvrtaná díra objímat vrták, tak začne docházet k požadovanému efektu. Pokud budete na dobré cestě, tak nejprve ucítíte vůni a následovně se začne z důlku linout kouř. Nepřestávejte, dokud nebude na podložce dostatek žhavého prachu. Žhavé se může držet i ve výřezu V, proto ho odtud buď opatrně sklepněte, nebo jemně vyšťouchněte na podložku. Tato část je fyzicky náročnější a někdo může mít problém s puchýři. Vše však záleží na tréningu.

            -rozfoukávání: část, která není fyzická náročná, ale vyžaduje trpělivost a jemnost. Na žhavé přidejte troud. Ze začátku do žhavého nefoukejte, ale pouze kolem mávejte rukou. Budete zadýchaní a špatným fouknutím byste si mohli žhavé rozfoukat. Nechte chytnout troud a pak trochu foukejte. Zde už vlastně postupujete jako při rozdělávání ohně od uhlíku. Jemně rozfoukejte troud a na plamen už mějte připraveny menší klacíky (chrastí) nebo látku.

viz video zde

 

Michal Cigánek