Kepler Track - Nový Zéland

Je konec měsíce června 2020 a my se připravujeme na Kepler track. Když jsme před několika týdny opouštěli Te Anau, byly okolní vrcholky hor zasněžené a v posledních dnech stále pršelo. Předpokládám, že by mohl být nahoře sníh a led. Bereme tedy mačky a cepíny a těšíme se, až se podíváme i na nějakou horu a zalezeme i do míst turistům neobvyklých. Testujeme české outdoorové oblečení z novozélandské merino vlny od outdoor značky Sheephappens, jehož vlna merino pochází z Nového Zélandu. Tentokrát modely  Ormus a Duriel.
Kepler Track se nachází v národním parku Fiordland, spadá do kategorie Great Walk a je tedy velmi dobře schůdný. Celá cesta vyjde na 60 km a dá se jít v jeden den, což je řešení pro ty, kteří zde v sezoně neseženou booking na huty a kempy. Byla by však škoda se ochudit o krásné výhledy, romantické večery a rána a další výlety, které zde můžete podniknout. Osobně doporučuji volit zimu, kdy si nemusíte chaty a kempy bookovat a snadněji si vyberete dobré počasí. V zimě však musíte počítat s tím, že se vystavujete zimnímu horskému počasí a v několika místech i lavinám. Informujte se u DoC na místa, kde si dát pozor, čtěte aktualizace o stavu trasy a počasí. Pozor, když přijedete do Te Anou, tak je velice běžné, že se nad celým jezerem povaluje inverzní mrak a vy můžete nabýt dojmu, že je všude mlha a prší. Nemusí tomu tak být a nahoře nad údolím může být krásně, jasno a nádherný výhled na okolní hory. Dole nad jezerem se však často drží oblačnost. Mraky se mnohdy vypaří přes dopoledne, ale někdy vydrží nad jezerem i několik dní. Podívejte se tedy i na hladinu oblačnosti a současně z jakých výšek budou padat srážky.
My zde máme letos krásné počasí s mrakem nad jezerem, leč nahoře není skoro žádný sníh. Bohužel během necelého týdne veškerá pokrývka slezla a ta trocha, co tu je, nám mizí před očima.
Na Luxmore hutu, tedy na první chatě se projevuje Petřino zranění zad, které si způsobila před několika dny. Nechtěli jsme sice nic podcenit a Péťa mě přesvědčovala, že to nic není a na výlet jít chce, ale bohužel bolest zad změnila naše plány. Čekáme několik dní na Luxmore hut, zda se budeme moci vrátit zpět nebo budu muset zajít dolu pro helikoptéru. Není to sranda. Počasí je však naprosto skvělé a užíváme si výhledy, východy a západy slunce. Teprve třetí den si troufáme se vydat na zpáteční cestu. Náš Kepler tedy nedopadl vůbec dobře, ale i to se může při cestování stát a je potřeba s tím počítat. Další den musíme k doktorovi, není to sice nic vážného, nicméně s dalšími cestami je na delší dobu konec.