Jezero Waikaremoana - Nový Zéland

Jezero Waikaremoana se nachází na severním ostrově Nového Zélandu v oblasti Te Urewera. Leží 600 metrů nad mořem, má 54 km čtverečních, a jeho největší hloubka je 256 metrů. K oblíbeným aktivitám zde patří rybolov, plavby v člunech a kajacích, a především tramping a turistika. Okolo části jezera prochází oblíbený Great Walk, The Lake Waikaremoana Track, který se dá spojit s dalšími treky, abyste mohli jezero obejít celé. Můžete zde lovit nebo, při troše štěstí, pozorovat ptáky kivi. Jak mi prozradil jeden místní v roce 2009, tak ještě před 25 lety nacházel podél silnic stovky mrtvých kivi, kteří zahynuli pod koly aut. Dnes už na silnicích žádného neuvidíte, protože se jich tu nachází jen velmi málo.

 

V roce 2020 jsme zde na kajaku zkoušeli termoprádlo z novozélandské merino vlny značky Sheephappens. Počasí neslibovalo nic dobrého a navzdory silnému protivětru jsme se dostali zhruba do jedné třetiny směr Marauiti Hut. Velké vlny a vítr nás nakonec přiměly plavbu asi po hodině vzdát. Cesta s větrem v zádech nám pak k autu zabrala jen deset nebo patnáct minut. Byli jsme mokří od deště i přes nepromokavé obleky, nicméně Ormus a Andy nás podržely v teple. Pak jsme se vrátili do DoC https://www.doc.govt.nz/, kde nám předtím špatně poradili, že vítr jde z druhé strany a počasí bude zítra lepší. Tam jsme nejen zrušili booking na chatě, ale také jim oznámili, že jsme v pořádku. Tak na to taky myslete, když se budete vydávat do divočiny. Vždy by o vás měl někdo vědět.

Přidávám fotky nejen z naší plavby, ale i z trampování v letech 2009 a 2010 o kterých se můžete více dočíst v knize Nový Zéland – Práce, cestování, tramping – Cesta první.

 

Michal Cigánek