Trosky - Česká republika

Pokud by na hoře Trosky nestál hrad, tak by tato hora byla sama o sobě velkým lákadlem pro turisty. Jedná se totiž o 488 metrů vysokou sopku se dvěma kužely, které vytvořila vyvěrající láva. Dnes jsou tyto kužely nazývány Panna a Baba. Prvně jmenovaný je mladší, ale vyšší (i s věží 518 metrů nad mořem).

Stejnojmenný hrad Trosky datujeme přibližně do 14. Století. Byl šikovně postaven právě mezi dvěma sopouchy, na kterých jsou postaveny věže, které zvýrazňují monumentálnost této výjimečné hory. Nezaměnitelnost Trosek, s jakou tato perla Českého ráje vstupuje do krajiny, láká turisty ze všech stran.

 

My přistupujeme k hradu po kvalitní, leč místy strmé, zpevněné cestě od parkoviště, ke které se u Turistické chaty přidávají dvě turistické stezky. Hned za branou kupujeme lístky a vydáváme se na prohlídku. Za zmínku stojí i bufet těsně u brány na další nádvoří. Na druhém nádvoří jsou dva přístřešky, mezi nimiž potkáváme skupinu kejklířů, jejichž kousky si můžete také vyzkoušet. Ochotně nám pomáhají a zejména dětem. Odtud zamíříme nejprve vlevo k vyšší Panně a stoupáme po vnitřních točitých schodech skoro až k věži. Samotná věž je však nepřístupná a nevede k ní žádné schodiště ani lešení. Větší radost nám však dělá Baba, kde sice musíme stoupat po venkovním schodišti, ale zato si můžeme prohlédnou, jak to vypadá mezi zdmi, kde nás vnitřní schodiště vyvede až na ochoz. Výhled z ní je pak okouzlující. Lze pozorovat Ještěd, Ralsko, Milešovku, celý Český ráj, a také Krkonoše. Z Baby slézáme opatrně dolů a vracíme se na parkoviště. 

 

Otvírací doba: Hrad je otevřen od dubna do října, ale plně otevřen je až v hlavní sezoně. Pro více informací doporučuji navštívit oficiální stránky hradu.

Ubytování: Ubytovací služby jsou v Českém ráji na dobré úrovni. Jako útočiště poslouží jak kempy, tak třeba turistická chata přímo pod hradem.

Doprava: Autobusem ze Semil a Turnova se dostanete až do zastávek v podhradí. Vlakem pak do zastávek Borek či Ktová z Jičína nebo z Hradce Králové.

Stravování: Je možné využít bufetu na prvním nádvoří, ale Turistická chata vaří českou klasiku.

Michal Cigánek

Duriel Long - pánský