Hrad Bezděz - Česká republika

Hrad Bezděz lze představit jako naprostý unikát, neboť se jedná o jediný ryze gotický hrad na našem území. Tomu vděčíme, že se od dob jeho zakladatele Přemysla Otakara II. nepřestavoval a ani zde neproběhly žádné dramatické opravy. Přistupujeme tedy ke hradu, který má toho pravého gotického „génia loci“ a vzpomínáme na mladého krále Václava II., který zde byl vězněn. Pokud jsme přileji ke hradu autem, tak můžeme využít parkoviště v podhradí a následně stoupáme po dobře značené cestě. Jestliže navštěvujeme hrad jako poutnici po Máchově kraji, tak nás napadne se osvěžit v nějaké restauraci. Pohostinství U Vejra bude dobrá volba, ale Restauraci Pod Lipami se raději vyhněte. Ostatní nebudou jistě také špatné, ale ty jsme neprozkoumali.

Nyní tedy stoupáme do 604 metrů vysokého kopce. U první brány, jsme teprve v 470 metrech, takže nám ještě pěkný kus zbývá. Šetříme silami a připravujeme se na poměrně náročnou cestu s hladkými kameny. V několika místech dbáme zvýšené pozornosti, abychom nespadli z prudkého srázu.

Za třetí branou postupujeme dál. Místy pozor na děti, protože některé kraje hradeb nemají zábradlí a hrozí pád. Tam kam zábradlí dali, tak zrovna nedělá dojem, že by udrželo statného muže. Cesta je však dostatečně široká, avšak opět s kluzkými kameny, které by mohly působit problémy při dešti nebo s nevhodnou obuví.  Nyní se blížíme k pokladně a už z dálky cítíme, že jsou v blízkosti záchody. Opravdu po levé straně se tyčí dvě kadibudky „Toi Toi“, které jsou jen pro otrlé. Proto bude lepší si ulevit již v podhradí.

Na hradě samotném nás čeká úžasná gotická kaple či královský palác nalevo. Za nimi pak schodiště, po kterém se dostaneme až do hradní věže. Vpravo stojí purkrabský palác, před kterým vyhloubili nádrž na vodu. Odtud se můžeme vydat branou na druhé nádvoří, kde jsou dva další paláce a výhled na zbytek hradu.
Nejkrásnější výhled je samozřejmě z velké věže, z které vidíme celý Máchův kraj. Na jižní straně si všimneme hradu Houska. Ze severního pohledu stojí za zmínku Ralsko a Máchovo jezero.

Další zajímavostí je, že se zrovna díváme i do kraje komiksového Čtyřlístku. Doksy jsou Třeskoprsky (kde je i muzeum Čtyřlístku), Máchovo jezero představuje Blaťák a hrad Bezzub je právě ten, na kterém se nacházíme.

Otevírací doba: hrad má celkem rozsáhlou tabulku s otevíracími dny a hodinami, a proto bych před jeho návštěvou doporučil navštívit jeho oficiální stránky, kde se můžete i podívat, které akce zrovna na hradě probíhají.

Doprava: Vlakem z Mladé Boleslavi nebo České Lípy. Z České Lípy lze využít i autobus.

 

Michal Cigánek

Duriel Short - pánský