Jídelníček na tracku
Stále se setkávám s dotazy ohledně jídelníčku na tracky. Cestovatele nezajímá jenom co jíst, ale na čem vařit. O vařičích si povíme něco později. Nyní bych se soustředil pouze na jídlo a trochu pomohl těm, kteří ještě občas tápou.
Budu částečně vycházet z toho, co jsem psal v prvním díle knihy o Novém Zélandu, ale přidám i nějaké další nápady.
Jídla vybírám podle jejich skladnosti, energetické vydatnosti, zdroji vitamínů a hlavně podle toho, jak dlouho příprava trvá (úspora plynu), jak je příprava složitá a náročná na vodu. Problémem jsou bílkoviny, na které je potřeba myslet nejvíce.
Na snídani by měl být vždy dostatek času. Její součástí by měl být teplý čaj, nebo kafe. Pečivo vybírejte podle jeho velikosti a počítejte s tím, že bude vystaveno tlakům v batohu. K pečivu sýr, nutela nebo paštika. Vhodná je i instantní polévka, ale ne čínská nudlová, která vám nedodá skoro žádnou energii. Výborná jsou po ránu vajíčka, na která musíte dávat pozor, aby se vám nerozkřápla a viděl jsem i instantní vločky.
Nad hlavními jídly je potřeba se zamyslet a sestavovat z následujících surovin. Těstoviny vybírejte co nejmenší kvůli skladnosti. Úplně nejlepší je kus kus, který se dá kombinovat se sýrem, kečupem, tuňákem (konzerva), sušeným hrachem a kukuřicí. Také se dá přidat do polévky nebo na sladko s rozinkami a jiným sušeným ovocem. Jeho výhodou je rychlá příprava a skladnost. Rýže se dá jíst s různými instantními omáčkami z pytlíku, s tuňákem, sýrem a kečupem. Za zmínku stojí i losos, ale jiné maso v konzervě už doporučit nemohu. Losos se hodí i k instantní bramborové kaši (s mlékem), kterou mám obzvláště rád, zejména pro její hmotnost a snadnou přípravu. Z konzerv snad jen fazole a to jen z nostalgie, protože obecně platí, že nošení konzerv je nošení vody a tudíž zátěže navíc.
Zdrojem energie a vitamínů je sušené ovoce jako rozinky, jablka, brusinky, kustovnice čínská anebo prostě ty, co máte rádi. Čerstvé ovoce osvěží, ale zabírá moc místa a nosíte hodně vody. Přesto na něj při nákupu myslete. Bohužel zelenina je na delší pochody naprosto nevhodná a opět nosíte vodu. Někdo by však ocenil okurku, nebo mrkev. Dále oříšky všech druhů, čokoláda, hroznový cukr a energetické tyčinky, jejichž výběru věnujte velkou pozornost. Tyto tyčinky by měly být součástí vašeho jídla za pochodu a často nahrazují obědy. Zejména proteinové (bílkovina) tyčinky se hodí jako doplněk stravy po celý den.
Minerály již nosím také, magnesium a vápník. Magnesium mám pro jistotu i v prášku v lékárničce (hodí se proti případné křeči). Nakonec nezapomeňte na sůl a koření, které máte rádi a třeba i čerstvý zázvor, ze kterého si můžete uvařit čaj.
Různá instantní jídla, nebo vojenská „kádéčka“ jsou taky dobrá. V outdoorových obchodech se můžete poohlédnout po celé škále sušených pokrmů, přímo určených k cestování a k úspoře místa a zátěže. Takové oceníte zejména při dlouhých pochodech a můžete si pochutnat i na zelenině, bramborách a mase. Stravovat se však pouze na této stravě dá dlouhodobě zabrat, a proto doporučuji koupit od více značek a druhů. Cena těchto potravin je však poměrně vysoká, leč ušetříte čas na přípravu.
Někdo nosí i sojové maso či tofu, což je dobrý zdroj bílkovin. A abych byl spravedlivý i k milovníkům uzenin a sušeného masa, tak musím zmínit i to.
Máte jiné nápady? Co nosíte na tracky vy, a jak řešíte nedostatek bílkovin? Podělte se se svými zkušenostmi pod článkem.
Díky.