Taranaki/Mt. Egmont - Nový Zéland

Taranaki nebo také Mt. Egmont je novozélandská sopka nacházející se na západním pobřeží severního ostrova. Jedná se o velmi souměrný sopečný kužel, který je podobný japonské Fudži. Taranaki je se svými 2518 metry o něco menší, ale i tak posloužila jako kulisa ve filmu Poslední samuraj.

Mapa okolí Taranaki.

Oblast, ve které se hora, a přilehlé vrcholky nachází, spadá do Národního parku Mt. Egmont, kde se dá podniknout hned několik jednodenních nebo vícedenních výletů. V zimě zde můžete i lyžovat na Manganui Ski Field a spojit lyžování s koupáním v moři v jeden den.

Vrchol Taranaki je také jedním z nejnavštěvovanějších v zemi. Bohužel patří i k nejvíce smrtícím neboť jej turisté dost často podcení. Na svazích zůstává sníh až do konce léta a počasí se může kdykoliv změnit. Při prudké změně počasí se tající sníh rychle promění v zamrzlou krustu, takže hrozí nebezpečí uklouznutí po svahu hory nebo zřícení z různých strání a skal. Osobně bych se zde nespoléhal jen na předpověď počasí. V případě, že je na hoře stále drží sněhová čepička, doporučuji cepín a pevnou obuv s nesmeky či mačky. Nepodceňujte další výbavu a mějte u sebe i dost vody a jídla pro nouzovou situaci. Ideální je mít v rezervě Ormus a na sobě tričko Duriel Short z novozélandské merino vlny od outdoorové značky Sheephappens.

 Pohled na Taranaki od jezere Mangamahoe.

Pokud byste zde rádi podnikli nějaký vícedenní trek, zkuste Around Mountain Circuit na 4 až 5 dní. Jako kratší dvoudenní můžu doporučit okruh, kdy vyrazíte od North Egmont návštěvního centra a vydáte se přes Holy Hut na Poukai Hut. Druhý den se můžete, přes Henry Peak, vrátit zpátky. Kousek za Poukai Hut jsou taková malá jezírka a přes ně je krásný výhled na Taranaki. Za bezvětří se na hladině vytvoří zrcadlo a můžete fotit krásné fotky se zrcadlící se horou, nebo se jen kochat tou krásou. Z Henry Peak je zase krásný pohled na močály Ahukawkawa. Jestliže půjdete cestou přes Holy Hut, tak tyto močály dokonce budete muset brodit. Nebojte se, jsou zde místy hatě. Oblíbeným místem je i návštěva postranního kuželu Fanthams Peak (1966m) a boudičky Syme Hut.

Pro vaší osobní bezpečnost se informute v DoC, kde se jim i můžete oznámit, kam jdete a v momentě návratu se jim zase ohlaste. Je vždy důležité, aby o vaší cestě do hor vždy někdo věděl. Využít můžete návštěvnického centra v North Egmong nebo třeba v New Plymouth.

 

Fotky v článku jsou z roku 2020, kdy jsme zde testovali oblečení Sheephappens. Pokud chcete vidět více fotek, tak prolistujte můj facebook nebo se koukněte do knih Nový Zéland – Práce, cestování, tramping Cesta první a Cesta druhá.

 

Michal Cigánek 

široký banner termopradlo