Na cestování zbožňuji úplně všechno

říká Pavel Adventurer Klega, dobrodruh, jehož životní motto zní: "nemám nic než svobodu".


Ahoj Pavle, v roce 2014 jsi začal s naplňováním tvého snu o cestování stopem přes celý svět. V jaké fázi celý projekt je, a co tě ještě čeká?

Čau Michale, s jistotou dokážu mluvit jen o tom, co už mám za sebou. Čímž, je moje první etapa cesty z Česka do Etiopie, která trvala 30 měsíců. Více než pevně naplánovaný projekt to je vize. Vize objet svět, poznat jej do hloubky. Z poznání hledat inspirace a tu předávat dalším lidem. Už dávno to není o počtu navštívených zemí, či ujetých kilometrů. Na začátku jsem plán měl, ale krátce na to jsem od něj upustil a světu se naplno otevřel. Na podzim bych se chtěl vrátit do Etiopie a pokračovat v cestě kolem Afriky. Je to však pouze krátkodobý plán, který beru s rezervou a spíše jsem otevřený všemu, co mi do života přichází, přijímám to a učím se z toho.

 

05 On royal pyramids of Begrawiya near Shendi (Sudan)

(Pavel a Královské pyramidy v Súdánu)

 

Na co se můžeme těšit, před návštěvou tvých přednášek, které nyní pořádáš?

Přednášky jsem pojal po svém, a tak trochu netradičně. Lidem vykládám o těch nejzajímavějších příbězích, dále pouštím ty nelepší video sestřihy, ukazuji tance z několika zemí, oblečení a taková třešnička na dortu je ochutnávka datli z Íránu.

 

Které věci tě na cestování nejvíce baví a naopak, které tě nejvíce štvou?

Na cestování zbožňuji úplně všechno. Je to svoboda, nezávislost, poznávání nových lidí, zkoušení nového jídla, poznávání různorodé přírody naši krásné planety, exotická zvířata, výzvu přežít v dalekých krajinách a v neposlední řadě poznání, kterého se člověku na cestách dostává. Každý národ má jinou mentalitu. Super je, že jiné národy nedělají věci, které mě řekněme štvou na české povaze, ale za to dělají něco jiného, že je často ještě otravnější a těžko stravitelné a díky tomu si člověk uvědomí, že cesta na druhém břehu řeky není nezbytně schůdnější. Rád bydlím s lidmi, abych je co nejvíce poznal. Dostává se mi vždy královského pohoštění a obrovské úcty. Já za to musím respektovat veškeré kulturní pravidla nejenom jejich země ale konkrétního domu. To je občas náročnější při delších pobytech, jako tomu třeba bylo u jedné rodiny v Etiopii, ale na druhou stranu jsem byl pořad nesmírně vděčný za to, že mě tam měli celý měsíc.

 06 By Western Wall in Jerusalem (Israel)

(Zeď nářků v Jerusalémě)

Jak vypadá tvůj jídelníček (nejen) na cestách? Co jsi ochutnal, a co bys doporučil ostatním?

Pokud mě chce někdo nějak na cestách pohostit, tak přijímám všechno, čeho se mi dostane. Občas potřebuji být na cestách sám, a tak se třeba schovám na ubytovnu a tehdy se stravuji rostlinnou stravou, která pokud možno vyrostla v tom místě, a díky tomu je často nejčerstvější, nejkvalitnější a nejlevnější. V batohu vždycky nosím datle nebo nějaké jiné sušené plody a k tomu arašídy nebo jiné ořechy a semínka. S láskou tam na mě vždy čekají, než po nich sáhnu a oni zaženou můj hlad.

 

Donesly se ke mně zprávy, že prý si měl nějaký konflikt s Danem Přibáňem a trabanty. Co se stalo?

K tomuhle konfliktu se vyjádřím buď písemně či videem v pravý čas na mém blogu.

 

04 In Simien Moutains National Park (Ethiopia)

(Etiopie - Národní park Simienské hory)

 

Jaký vzkaz bys poslal těm, kteří sní o cestování a nemůžou se odhodlat někam vyrazit?

Ať už se někomu občas zdá, že svět je nudné nebezpečné místo plné zlých lidí, či si zrovna nejste úplně jistí, kam v životě směřujete, nebo už vás celou zimu svrbí tlapky, tak je ten pravý čas sbalit bágl a vyrazit do světa naplnit své srdce poznáním, které tento nadčasový fenomén nabízí. Nebojte se! Váš Pája.

 04  On beach in West Balinese National park (Indonesia)

(Indonesie)

Pavel Klega následoval typický sociální program. Pilně studoval, a pak tvrdě pracoval. Ve 28 letech konečně dostal koule, aby s tím sekl v práci, rozešel se s přítelkyní, vytáhl všechny úspory ze slamníku, prodal všechno do posledních fuseklí a jel čelit jeho největším strachům. Jestli v jakýkoliv moment od té doby umře, tak umře naplněný a šťastný.

 

Jeho cesta byla dosud velmi intuitivní. Nedrží se žádného detailního plánu. Cestuje tak rychle, jak to cítí a tam, kam ho to táhne. Díky tomu zažívá věci, o kterých se jiným lidem jenom zdá. Je to jednoduše tím, že všemu, co se mu nabídne, říká ANO.

 

Pro Sheephappens zpracoval Michal Cigánek