Mavora Lakes - Nový Zéland

Nyní už je červen 2020 a my se vydáváme na Mavora Lakes přes Careys Hut do Forks Hut. Mavora Lakes jsou dvě jezera, patrně ledovcového původu, které se nachází severovýchodně od městečka Te Anau. Jezera slouží k vodní rekreaci a je zde několik kempů. Okolí, ale i jezera samotná vyhledávají i lovci natáčecích míst z Pána Prstenů. North Mavora Lake a jeho levý břeh je místem odkud Frodo a Sam opouští Společenstvo a končí první díl této trilogie.
Místa kam se vydáváme, jsou sevřeny drsnými, až na výjimky nezalesněnými a neobydlenými Thomson Mountains a Livingstone Mountains pohořími.
První den nám počasí neslibuje nic pěkného, i když jsme se snažili vybrat dobré počasí, tak v těchto horách vám nikdo nezaručí, jak bude, a musíte být připraveni na vše. Už od parkoviště je zataženo, a ač je odpoledne, tak to vypadá, jako by se mělo každou chvíli stmívat. Ke Careys Hut jdeme po cestě vyjeté auty, neboť tyto treky slouží i milovníkům 4WD dobrodružství. Trasa je i součástí tzv. Te Araroa Trail, takže v sezoně praská ve švech a je potřeba s tím počítat. My nikoho nepotkáváme i na hatu nikdo není. Tedy až na myši, které se tu jen hemží. Oni totiž 4WD dobrodruzi jsou dost prasátka a nechávají na srubech nepořádek. Ač si odpad nevezou zpět na zádech, stejně ho nechávají na chatách a tento pak slouží jako zdroj potravy pro různé hlodavce. I sprchu, která zde byla ještě před 7 lety, někdo urval a kamna, jež sloužila k ohřevu vody v tepelném výměníku, někdo poničil a tepelný výměník pro jistotu taktéž. K topení v hutu slouží pouze krb, který je pro změnu plný střepů z lahví od alkoholu.
Nasbírali jsme dřevo a rozdělali oheň v krbu a přemýšlíme, jak se vypořádat s těmi malými hlodavci. Nakonec vyhrává varianta, že necháme batohy na stole, který přesouváme doprostřed místnosti. (Tato varianta se osvědčila až po té, co ostatní selhaly, takže k její realizaci dochází až uprostřed noci). Nohy stolu jsou z kovu, který pro jistotu natírám olejem (který zde někdo zanechal). Nemyslím, že by myši po kovových nohou mohli vylézt, ale nohy jsou zrezlé a pomlácené, takže by mohly mít šanci a jistota je kulomet. Následně nás ze spaní budí pouze škrábání myších nožiček po kovových nohách, následné pády myších tělíček a občasné vypísknutí přesně po té, kdy dopadnou na podlahu. Tyhle myši jsou hlavový a oprsklý, takže se vám může stát, že když se v noci vzbudíte, tak kousek od vás na šprušli od palandy sedí myš a vesele vás pozoruje (true story).
Dalšího dne jsme vyrazili po Forks Hut Track na Forks Hut. Několik km jdeme ještě po Te Araroa, ale nakonec scházíme k Mavora River, která nelze brodit suchou nohou. Chvíli zde hledáme vhodné místo, kde by se dala řeka projít. Není to jednoduché a máme tedy mokro v botách. To však vůbec nevadí. Od teď už budeme brodit častěji a půjdeme i přes různá "mokřiska" a po bahnitých cestách rozježděných 4WD vehikly. Po pláních mimo cestu, mezi křovisky, ale i rozbahněným mokřadem. Počasí je proměnlivé. Chvíli je polojasno, někdy zataženo, občas i krápne. Vítr fouká jen místy, ale zato už je pořádně studený. Ponožky Waterwalk, trička Duriel Short a Duriel Long prochází dalším testováním, které děláme pro Sheephappens - outdoor značku, která vyrábí u nás, ale z vlny merino z Nového Zélandu.
Odpoledne dorážíme na Forks Hut. Dokud je světlo, tak jdeme na dřevo. Musíme daleko, protože v okolí není les. Až nahoře asi 500 metrů nad chatou. Cestou k lesu jsme však očesali různá křoviska, takže máme dostatek dřeva na večer, aniž bychom došli do lesa. Krb je plný odpadků a v chatě, tedy vlastně v plechové boudě, jsou myši. Možná jsou to krysy to my zatím nevíme, protože je slyšíme pouze, když se pohybují v slaměné izolaci. Dáváme postele doprostřed místnosti a jídlo v pytlích věšíme na háky, které jsou zde pro tyto účely ukotvené ve stropu.
Další den máme 3 plány, které uplatníme až během dne.
- dojít na Boundary Hut
- zpátky na Careys
- nebo až zpátky na car park a do Te Anau.
Nakonec jsme to stihli odejít celé až na car park, protože už jsme znali nejkratší cestu a věděli kde brodit.
Mimochodem v noci pršelo, takže se zvedly řeky a hned první brod kousek za hutem byl do mokra. Movora River však byla v pohodě, ač i přes den padlo pár spršek.

Michal Cigánek
 

 

 

krátká trička široký banner