Dart Track - Nový Zéland

Náš třetí výlet na jižním ostrově se konal až po 7 týdnech od dobrodružství druhého. Po 6 týdnech lockdownu, kdy jsme 14 dni nesměli ani vyjít z pokoje a zbytek mohli jen kolem baráku, jsme ztratili pracně získávanou fyzičku. Fyzičku, kterou jsme budovali už od září v Praze a předtím ještě při jiných dobrodružstvích na severním ostrově. To vše bylo pryč a museli jsme začít nanovo.
15. 5. 2020 jsme konečně vyrazili na můj nejoblíbenější trek Nového Zélandu. Dart Valley. Nejhezčí místo na světě, které lze spojit s přechody přes Rees Saddle nebo Cascade Saddle. První jmenované je celkem jednoduché - tedy až na zimní měsíce, kdy je potřeba myslet i na cepín a aspoň nesmeky a neriskovat při překračování snowy creek z které na zimu sundavají most. Nutno říci, že jsem to v zimě šel bez použití maček a cepínu, protože byl hluboký sníh. Druhý jmenovaný - Cascade Saddle je o dost těžší. Je to nebezpečný trek, který si vyžádal hodně obětí a jedna chyba na úzkých římsách vás může odsoudit k 50m a snad i více metrů volného pádu. V zimě bych to bez maček a cepínu určitě nešel. Tento trek doporučuji jen zkušeným alpinistům.
Co je Dart Valley?
Jedná se o divoké, ale přesto přístupné údolí v národním parku Mt. Aspiring Nového Zélandu. Moje nejoblíbenější místo na celém světě, které jsem navštívil při každé návštěvě této země. Nespoutané divoké místo, kde si příroda dělá naprosto, co chce. Údolím Dart protéká divoká řeka Dart River, která je živená především z ledovce Dart (který můžete spatřit třeba z Cascade saddle) a dalšími bočními říčkami a potoky z nichž nejvydatnější je patrně Snowy Creek. Dart River je nevypočitatelná dravá řeka, která nemilosrdně strhává stěny tohoto údolí, podemílá břehy a žene se do jezera Wakatipu přes nejhezčí místo Paradise tolik známe z Pána Prstenů jako Železný pas. Při průchodu Dart Valley se určitě podívejte na varování u DoC a věnujte pozornost okolí Slip Stream. Na jaře a v zimě je třeba dávat pozor i na laviny a bedlivě sledovat počasí - změnu teplot nebo stoupání vody. Mezi zrádnou věc můžeme započítat i, světe div se, pohyblivý písek, který zde zbyl po nánosech řeky a ve kterém je možné se utopit. Při pochodu přes toto údolí doporučuji i železnou zásobu jídla a beacon lokátor.
Naše dobrodružství v Dart Valley začalo vlastně tak, že jsem si po několika kilometrech uvědomil, že nemáme plynové lahve. Vrátil jsem se tedy k autu zatímco Petra čekala u batohů. Časovou ztrátu jsme pak zaplatili tím, že jsme šli poslední část treku za tmy. I přes dobré světlo z našich čelovek jsme museli postupovat velmi opatrně, abychom se nezřítili z útesů do ledové Dart River nebo si prostě nezlámali nohu o kořeny či na kluzkých kamenech. Na časové ztrátě se podepsala i ztráta kondice a i fakt, že jsme měli jdílo na 7 dní.
Druhý den jsme dali pauzu a užili si naprosto úžasné počasí v okolí Daleys Flat. Třetí den jsme pochodovali na Dart Hut. Počasí bylo skvělé. V údolí sice panoval mráz, ale nahoře bylo patrně tepleji. Možná proto jsme na protějším svahu mohli pozorovat a hlavně slyšet i několik lavin. Na tomto treku jsme testovali nákrčníky Ancient Tunnel, Duriel Short pánský, Duriel Short dámský, Andy pánský i Andy dámský a trenýrky Mithril Coil. Dále Ormus, ponožky Waterwalk a Duriel Long dámský. Vše dopadlo na výbornou podle očekávání. Speciální test čekal trenýrky Snowclash, které tehdá ještě nebyly v nabídce a jednalo o prototyp. Oblečení je z novozélandské merino vlny od outdoor značky Sheephappens.

Čtvrtý den jsme se vrátili na Daleys Flat, kde jsme opět přespali a ráno se vrátili na parkoviště.

Michal Cigánek

Duriel Long - dámskýWaterwalk merino ponožkyDuriel Short - damský