O srubech na Novém Zélandu

 Hut sám o sobě je vlastně srub, nebo chcete-li chata, sloužící jako zázemí pro cestou zmožené trampy. Mezi nejlépe vybavené huty patří ty, které se nacházejí na great walk. Najdete v nich postele s matracemi, pitnou vodu, záchody, které jsou přes sezonu se splachovací vodou, plynové vařiče a někde i solární světlo. Další kategorií hutů jsou takzvané serviced huts, které už nejsou tak vybavené jako v kategorii great walk, přesto zde můžete narazit i na plynové vařiče (sporáky). Standard huts už mají jen postele s matracemi, záchody a zdroj pitné vody. Poslední jsou tzv. basic huts/ bivvies, přístřešky, kde najdete jen skromné místo na spaní. Za ty se však nemusí platit. Service huts a standard huts lze platit předem a dostanete tzv. hut tikety. Nebo si můžete koupit „hut pass“ a máte pak po určitou dobu (půl roku, rok) nocování předplacené v hutech a kempech, které nejsou přístupné ze silnice. To však neplatí pro seznam „service huts“, který, jak jsem si všiml při poslední návštěvě, se velice rozrůstá. Seznam míst na které je potřeba booking je zde. Současně „hut pass“ neplatí pro huty různých trampských klubů, ve kterých je sice dovoleno „cizím“ trampům spát, ale musí si koupit „hut tiket“ zvlášť.

Chcete vědět více?
kniha NOVÝ ZÉLAND - Práce, cestování, tramping - Cesta první  
eBook (klik zde) na google play.

Poslední kusy Cesty druhé můžete stále koupit v obchodech nebo zde: NOVÝ ZÉLAND 2 - Práce, cestování, tramping - Cesta druhá
eBook (klik zde) na google play.
 
 
Dart Hut - Rees-Dart Track má velmi kvalitní a upravené chaty tzv. "serviced huts" - Mt. Aspiring National Park.
Daleys Flat Hut na Dart Track je luxusní chata.
 
 
Na Angelus Hut v Nelson Lake National Park je již potřeba booking.
Abel Tasman Inland Track a Castle Rock Hut
Interiéry hutů jsou také velice zajímavé - zde Rock Hut v Mt. Richmond Forest Park
 
 Speargrass Hut a Upper Travers Hut v Nelson Lakes National Park.
 
 
 Routeburn Falls Hut v Mt. Aspiring National Park. Huty v kategoriích great walk jsou ty nejluxusnější, ale také nejdražší.

 
 Z některých chat se stanou obyčejné přístřešky - to je příklad Splugeons Rock Shelter v Kahurangi National Park.
 
Menší přístřešky jsou označovány jako Shelter nebo Bivvi - zde Harpper Pass Bivvi v Lake Sumner Forest Park.
Huty neslouží pouze trampům, ale i lovcům - Mid Caples Hut a lovci jelenů.