Tongariro Alpine Crossing - Nový Zéland
Tongariro Alpine Crossing je nejfrekventovanější horský přechod na Novém Zélandu. Nachází se na severním ostrově v oblasti sopečného národního parku Tongariro. Tongariro leží zhruba uprostřed severního ostrova a tvoří jej několik vulkánů. Nejvyšší horou je Ruapehu 2797m, která je i nejvyšší horou severního ostrova. Následuje Ngauruhoe 2291m též známá jako hora osudu z Pána Prstenů až teprve potom samotná Tongariro s 1978m.
Mapa oblasti Tongariro Crossing.
Trasa se dá uskutečnit v létě i v zimě. V zimě je však žádoucí mít mačky a cepín a v případě potřeby je použít. V současnosti se uvažuje, že bude povinností (pravděpodobně už tomu tak je) být, pro absolvování tohoto treku, ve skupině s placeným průvodcem. To se však zřejmě netýká těch, kteří se účastní Tongariro Northern Circuit jehož část trasy vede i po Tongariro Crossing.
Zimní pohled na Ngauruhoe (2291m) přezdívané i Mt. Doom pro její ztvárnění hory osudu z filmového zpracování Pána Prstenů.
Přechod začíná a končí na parkovištích od sebe poměrně vzdálených (19,4 km celková délka trasy vyjde na 7 až 8 hodin), leč organizovaní průvodci vám hravě zařídí transport. Trek nevede přímo přes vrchol hory Tongariro a s organizovanou skupinou bude asi časově problém vrchol navštívit, ač se jedná jen o menší zacházku. Technicky nejde o něco obtížného a fyzicky to zvládne i podprůměrný turista. Nejvyšší bod leží kousek nad Emerald Lakes ve výšce 1868 metrů. Jeho dosažení z obou stran je fyzicky nejnáročnější částí. Ve větru a mlze se může zvýšit riziko pádu. Při pochodu kolem Ngauruhoe je možná vhodné myslet na pády šutrů z této hory. Cesta vede v dostatečné vzdálenosti, ale i tak si tu dávám raději pozor, neboť mám nepříjemné zkušenosti z výstupu na tuto horu.
Jelikož se jedná i o sopky, nelze vyloučit přírodní katastrofu. Pro lepší informace, co dělat, se informujte v DoC nebo u vašeho průvodce, abyste věděli o únikových trasách nebo přístřešcích. I přes veškerou vulkanickou činnost v oblasti je nejvyšším rizikem náhlá změna počasí. Silný vítr, sněžení a mráz vás mohou zastihnout i v létě. Nepodceňujte proto výbavu a mějte u sebe i dost vody a jídla pro nouzovou situaci. Ideální je mít v rezervě Ormus a na sobě tričko Duriel Short z novozélandské merino vlny od outdoorové značky Sheephappens.
Fotky jsou pořízeny, ze všech ročních obdobích, převážně z let 2009, 2010, 2013 a 2020.
Více o dobrodružstvích z této lokality se můžete dočíst v knihách Nový Zéland – Práce, cestování, tramping Cesta první a Cesta druhá.