Martin Mirinský - vášnivý horal a samotář

Rád si lozím po horách vlastním stylem. Chtěl bych být co nejvíce kreativní ve svých dobrodružstvích. Nemít nic na pevno nalajnovaného a být co nejvíce vnímavý k okolí i ke svému tělu. I když mám za sebou 8 vysokohorských expedic mám stále pocit, že tohle je teprve začátek a nemůžu se dočkat na další horské šílenství, kdy zmizím prozkoumávat vrcholky hor a hledat si parádní místečko ve sněhu pro stan, kam zalezu jak medvěd do brlohu.

Nejsem klasický horolezec ani turista, spíš něco mezi tím. Lezu na vrcholky hor bez jištění lehčí cestou a když náhodou vylezu někam, odkud mám strach slézt, nosím sebou lano a s jeho pomocí bezpečně slaním.

Mezi oblíbené příběhy určitě patří nepovedený přechod pouště Salar de Uyuni v Bolívii. Na jeden zátah, bez spaní jsme s kamarádem šli touhle největší solnou pouští na světě non-stop 27 hodin. Urazili jsme 127km. Na zádech jsme měli batohy s jídlem a vodou o váze 16kg.

youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Zjgg4P2QwOE

Začátek výletu do hor je vždy stejný. Shromáždím vybavení, které si myslím, že budu potřebovat. Některé věci mám stejné jiné musím dokoupit. Neustále se vzdělávám, co je třeba a co můžu oželit. Snažím se zredukovat váhu na minimum. Inspiraci hledám na internetu na youtube,čtu články o senzačních dobrodružstvích, nebo se občas zeptám v nějaké skupině na názor, či sdílím vlastní zkušenost.

Seznam vysokohorských Expedic:

2012 Peru Bolívie

2013 Peru Bolívie

2016 Peru Bolívie

2017 Peru Bolívie

2018 Argentína

2019 Kyrgyzstán

2020 Chille Argentína

2021 Kyrgyzstán

Ostatní horské výpravy:

3x po 3 měsících na Zélandu

3x v zimním Skotsku

3x Korsika

Foto: